אי אפשר לדבר כיום על ניהול ותפעול עסקים מבלי להתייחס לתורת ה-IT, העומדת בלב ליבם של עסקים ומוסדות רבים. הבחירה בחברה המספקת שירותי IT לעסקים נראית מתבקשת ואף מובנת מאליה, כאשר בכוחם של השירותים לאפשר תפעול נוח ויעיל של הארגון.

נציג בפניכם את התשובות לשאלות העיקריות שאתם צפויים לשאול את עצמכם (ואחרים) ביחס לשירותי IT לעסקים.

 

מהם בכלל שירותי IT?

שירותי IT הם שירותים המעמידים במרכזם את טכנולוגיות המידע (Information Technology). בהקשר הנוכחי המונח מתאר פעולות של ניהול ועיבוד מידע הנעשות באמצעות טכנולוגיות מחשב ותקשורת. ניתן לראות ביטוי של טכנולוגיות המידע בעיקר בעסקים, במוסדות ובארגונים, אבל הן עשויות להיות גם נחלתו של האדם הפשוט.

למידע נוסף:
שירותי מחשוב ענן 2016: תמונת מצב של מהפכה
העתיד כבר כאן: שירותי ענן מתקדמים ללקוחות Sage

האם טכנולוגיות מידע הן דבר חדש?

את המונח "טכנולוגיות" אנחנו משייכים כיום לפיתוחים מודרניים וממוחשבים, אבל המציאות היא שההיסטוריה של טכנולוגיות המידע מתחילה עוד בשנת 3000 לפני הספירה, בעידן הקדם מכני. בהתפתחות טכנולוגיות המידע ידועות שלוש תחנות נוספות: השלב המכני (ממחצית המאה ה-15 עד מחצית המאה ה-19 לערך) המזוהה עם מהפכת הדפוס, השלב האלקטרומכני (1840-1940 לערך) שהבסיס לו הוא המצאת הטלגרף והשלב האלקטרוני – מאז 1940 ועד היום – המאופיין כמובן במחשב.

מהם השירותים הניתנים במסגרת טכנולוגיות מידע כיום?

עולם טכנולוגיות המידע הוא רחב כיום ונעשה רחב אפילו יותר בכל שנה. יש מגוון אינסופי של חומרות, תוכנות ואמצעים אחרים המאפשרים לבצע לאחסן, לעבד, להגן ולהעביר את המידע על סוגיו השונים: החל מקופות רושמות, דרך ממשקי תפעול מורכבים של העסק ועד לרשימות מלאי המאפשרות להפיק סטטיסטיקות מלאות.

מי מספק את שירותי ה- IT ואבטחת מידע?

כיום צריך למצוא חברות מקצועיות המתמקדות בעולם טכנולוגיות המידע ולוקחת אותו לרמת המקצועיות הגבוהה ביותר, כשיש שיגידו שנדרשת אמנות מלאה. מומלץ לכן לבחור בחברה בעלת מוניטין חיובי וכמה שיותר שנות ניסיון בתחום.

מדוע הזמינות חשובה כל כך?

בגלל חוק מרפי וסיבות אחרות. טכנולוגיות מידע הן עדיין טכנולוגיות (מתקדמות יותר או פחות), ולכן אינן חפות מבעיות אפשריות. חשוב שתהיה חברה מקצועית שתדע לתפעל את המערכות ולטפל בתקלות נקודתיות במהירות הגבוהה ביותר. אחרת פעילות העסק עלולה להשתבש והוא עלול לאבד כספים.

מהו המפתח להסכם טוב של שירותי טכנולוגיות מידע?

התשובה היא השילוב המוצלח בין הרבה מאד פרמטרים. ממשק טכנולוגי מתקדם, כוח אדם מיומן ומקצועי, דרגת אמינות גבוהה, מוניטין חיובי ועוד. כדי ללמוד על אלה רצוי לקרוא על החברה, לשוחח עם אנשיה וגם עם לקוחות קודמים שלה.

האם מומלץ להעדיף חברת IT המספקת מספר שירותים במקביל?

בוודאי. העובדה שהכל נעשה כאן תחת קורת גג אחת מקלה מאד על מזמיני השירות. הם יודעים שיש כתובת אחת בלבד שהם צריכים לפנות אליה, מה שמונע "התנגשויות" וחוסר סנכרון. סבירות גבוהה שהיצע השירותים הרחב אף יביא לקיצור זמני העבודות ולהוזלת העלויות שלהן.

כמה זה עולה?

שאלת מיליון הדולר מבחינתם של רבים, כאשר החדשות המעודדות הן שבדרך כלל ממש לא צריך לשלם סכומי עתק כדי לקבל שירותים מקצועיים בתחום. המחירים אמנם משתנים בהתאם לחבילת השירותים הזקוקים לה, אבל בגדול מדובר בהוצאה סבירה בהחלט, או אפילו כזו שבטלה בשישים מול היתרונות של טכנולוגיות מידע שמשדרגות באמת את העסק.

מהו הענן הזה שכולם מדברים עליו?

שירותי מחשוב בענן נחשבים בעיני רבים למילה האחרונה בתחום המחשוב כיום, כאשר ניתן למצוא טכנולוגיות מידע מתקדמות המבוססות על הרעיון הזה. העיקרון כאן שניתן לגשת לתוכנות ולממשקים הנמצאים על גבי שרת מרוחק באמצעות האינטרנט, בלי שיש צורך לרכוש את התוכנה או את ציוד הקצה, להתקין תוכנות על גבי מחשבי העסק וכדומה.

למידע נוסף:
שירותי מחשוב ענן 2016: תמונת מצב של מהפכה
העתיד כבר כאן: שירותי ענן מתקדמים ללקוחות Sage

מה טומן העתיד?

על פי כל התחזיות תחום טכנולוגיות המידע צפוי להמשיך להיות תוסס, דינמי ומגוון בשנים הקרובות. כל התחזיות מדברות על צמיחה, הגדלת המודעות לחשיבות טכנולוגיות המידע ומקסום הפעולות שניתן לעשות באמצעותן. ככה זה כשהטכנולוגיה הולכת קדימה בלי לעצור ולו לרגע אחד.

למידע נוסף:
שירותי מחשוב ענן 2016: תמונת מצב של מהפכה