תוכנת אַנְטִי-וִירוּס (באנגלית Anti-Virus), היא תוכנה שנועדה לאתר וירוסי מחשב ולהגן על המחשב מפני פעילותם. מערכות האנטי-וירוס הנפוצות ביותר הן מערכות המותקנות על מחשבים ושרתים, ובכך מובדלות מרכיבי אבטחת רשת כגון IPS או Fire Wall במצב אופטימלי, אנטי-וירוס יצליח לזהות ניסיון חדירה למחשב של תוכנה זדונית טרם התקנתה, ובכך למנוע את האיום והנזק.

לעתים, כאשר מצב זה לא מתאפשר, או כאשר התוכנה הזדונית הייתה קיימת על המחשב טרם התקנת האנטי-וירוס, המערכת תנסה לזהות את הווירוס בזמן פעולתו או לזהות את קיומו על המחשב על ידי חתימות שונות.

תוכנה זו מהווה פתרון הגנה רחב, מנוהל ומקיף לעמדות-הקצה ולשרתים בסביבה העסקית, עם מספר שכבות-הגנה: אנטי וירוס, בקרת התקניים ניידים ויכולות נוספות, החוסך במשאבי IT ומוודא כי העסק ימשיך לפעול ברצף ללא השבתות עקב בעיות אבטחה.

היא כוללת הגנה על שרתי דואר ותיבות דואר מפני התקפות מבוססות-אימייל או מפני אימיילים המכילים קוד זדוני אשר עלולים להיות מופצים בארגון ולהסב נזק רב.
אנטי וירוס לעסקים וארגונים שונה משמעותית מפתרון דומה שמיועד להגן על מחשבים ביתיים.

מוצרי אבטחת מידע עבור ארגון או עסק מתאימים לתחנות קצה ולשרתים, כולל שרתי קבצים ודואר אלקטרוני, אשר מאפשרים לאנשי מערכת לבצע התקנה מרוכזת ופשוטה בכל התחנות משרת אחד.

לאנטי וירוס העסקי יש אפשרויות רחבות בנושא בקרת עמדות וניהול מדיניות האבטחה, דיווחים והתראות למנהלי הרשת, עדכונים אוטומטיים של מסד הנתונים ועוד.